Rusya’nın ana finans sektörü birliği, yetkilileri ülkenin finansal piyasa stratejisinde kripto yatırımlarına karşı bir pozisyonu yeniden gözden geçirmeye çağırdı. Örgüt, Rusların kripto yatırımlarının yasaklanmak yerine “gri bölge”den çıkarılması gerektiğinde ısrar ediyor.

Finans Endüstrisi Kurumu, Hükümeti Kripto Varlıklarla İşlemleri Düzenlemeye Çağırdı

RIA Novosti ve Prime, tekliften alıntı yaparak, Rusya Ulusal Finans Birliği’nin (NFA), kripto para yatırımlarıyla ilgili kısımda 2030 yılına kadar Rusya Federasyonu Mali Piyasasını Geliştirme Stratejisini değiştirmeye yönelik bir çağrı yayınladı. NFA , Rusya’nın finans piyasasında faaliyet gösteren 200’den fazla kuruluşu bir araya getiriyor.

Strateji şimdi, Rus hükümeti ve Rusya Merkez Bankası’nın, bitcoin gibi merkezi olmayan dijital para birimlerini tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir terim olan “parasal vekiller” kullanımına karşı çıkmaya devam edeceğini belirtiyor. Belgeye göre bunlar vatandaşlar için yüksek risk taşıyor ve elverişli ekonomik koşullar yaratmayı amaçlayan makroekonomik politikaların uygulanmasını engelleyebilir.

Rus finans sektörünün özdenetim organı, Rusların kripto para birimlerine yaptığı yatırımların önemli olmasına rağmen, kripto varlıklarıyla yapılan operasyonların “gri bölgede” kaldığını belirtti. Kuruluş, yabancı şirketlerin ve kayıt dışı aracıların bu tür işlemlerden gelir elde ettiğini belirtti.

NFA, Rus yatırımcılara Rus profesyonel piyasa katılımcıları aracılığıyla dijital finansal varlıklara erişim sağlama seçeneğinin yanı sıra nitelikli yatırımcılar için kripto para birimleri ile borsada işlem gören yatırım fonları oluşturma olasılığının ek çalışma gerektirdiğine inanıyor.

Teklif, son raporların kripto para biriminin birçok Rus için popüler bir yatırım seçeneği olduğunu ortaya çıkarmasından sonra geldi. Rusya Kriptoekonomi, Yapay Zeka ve Blockchain Derneği’ne ( Racib ) göre, Rusya’da en az 17,3 milyon kişinin kripto cüzdanı var. Aralık ayında, Devlet Duması’ndaki Finansal Piyasa Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, Rus vatandaşlarının kriptoya 5 trilyon ruble (67 milyar doların üzerinde) yatırım yaptığını açıkladı.

Rusya Merkez Bankası , ülkedeki kripto para birimlerinin yasallaştırılmasına güçlü bir rakip oldu ve dijital varlık borsaları gibi alıcılara kart ödemelerini engelleyerek kripto yatırımlarını kısıtlamak istiyor. Bununla birlikte, merkez bankasının 2021’in ikinci ve üçüncü çeyreği için kendi Finansal İstikrar Genel Bakışında alıntılanan tahminler, Rus sakinleri tarafından yapılan yıllık dijital para birimi işlemlerinin hacminin yaklaşık 5 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Lubomir T.