Ülkenin merkez bankası olan Pakistan Devlet Bankası’nın (SBP), ülke içindeki tüm kripto para birimlerinin kullanımını yasaklama kararı aldığı bildiriliyor. Merkez bankası ayrıca Sindh Yüksek Mahkemesinden kripto borsalarının “yetkisiz işlemlerini” yasaklamasını ve bunlara ceza vermesini istedi.

Pakistan Bakanlıklararası Komitesi, Kripto Para Biriminin ve İlgili Tüm Faaliyetlerin Yasaklanmasını Önerdi

Pakistan yasalarına göre herhangi bir kripto para birimine izin verilip verilmeyeceği konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere kurulan üst düzey bir bakanlıklar arası komite, raporunu Çarşamba günü Sindh Yüksek Mahkemesine sunduğu bildirildi.

Komite, Pakistan Devlet Bankası (SBP) vali yardımcısı ve Pakistan Maliye Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, Telekomünikasyon Kurumu ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yetkilileri gözetiminde Sindh Yüksek Mahkemesi tarafından oluşturuldu.

SBP Vali Yardımcısı Sima Kamil tarafından mahkemeye sunulan 38 sayfalık rapor, Pakistan’daki tüm kripto para birimlerinin ve ilgili faaliyetlerin tamamen yasaklanmasını tavsiye ediyor.

Komite, kripto para biriminin yasadışı ilan edilmesi gerektiğini belirtti ve dikkatli bir analizden sonra kripto para biriminin risklerinin Pakistan için yararlarından çok daha ağır bastığını bulduğunu vurguladı. Rapor ayrıca kripto para biriminin kara para aklama ve terörizmin finansmanı için kullanılabileceği konusunda da uyarıyor.

Ayrıca komite, mahkemeyi kripto borsalarının “yetkisiz operasyonlarını” yasaklamaya ve bazı ülkelerde olduğu gibi bunlara ceza vermeye çağırdı. Rapor, Pakistan Federal Soruşturma Ajansı (FIA) tarafından Binance dahil olmak üzere kripto borsaları hakkında yapılan son soruşturmalara ve yatırımcılar için teşkil ettikleri risklere atıfta bulunuyor.

Sindh Yüksek Mahkemesi, komiteye, Pakistan’da herhangi bir kripto para birimine izin verilip verilmeyeceğine ilişkin nihai kararı vermek için raporun bir kopyasını Maliye Bakanlığı’na ve Hukuk Bakanlığı’na göndermesi talimatını verdi. Mahkeme ayrıca iki bakanlığa, ülkede herhangi bir biçimdeki kripto işinin yasal olarak yürütülüp yürütülemeyeceğini birlikte tavsiye etme talimatı verdi. 11 Nisan’da kararlarına ilişkin bir rapor sunacaklar.

Bir televizyon sunucusu ve kripto girişimcisi olan davacı Waqar Zaka, kripto para biriminin yasal ilan edilmesi gerektiğini savundu. Mahkeme, 12 Nisan’da başvuranın dilekçesini dinlemeye devam edecek. 

Kevin H.