Önde gelen yatırım bankası JPMorgan, bitcoin fiyatının uzun vadeli tahminine ilişkin görüşünü değiştirdi. Kurum, Bitcoin’in 60 bin doların üzerinde olduğu Kasım ayında 146 bin dolarlık uzun vadeli bir fiyat tahmin etmişti. Bu değişikliğin en önemli nedenlerinden biri, varlığın son zamanlarda karşılaştığı artan oynaklık ile ilgilidir.

JP Morgan

JPMorgan Uzun Vadeli Bitcoin Fiyat Tahminini Değiştirdi

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından biri olan JPMorgan, bitcoin’in uzun vadede ulaşacağı fiyat konusundaki fikrini büyük ölçüde değiştirdi. JPMorgan geçen yıl yükselişe geçerken, bu rakamı yaklaşık 150 bin$ olarak tahmin ederken, piyasanın bu yıl içinde bulunduğu durum nedeniyle tahminlerini düşürdü.

Önceden hesaplanan sayının yaklaşık dörtte biri olan yeni 38 bin dolarlık fiyat, altın ve bitcoin ve piyasanın oynaklığı ile ilgili farklı bir bağlamda tahmin edildi. Bu konuda, JPMorgan bir notta şunları söyledi:

Bitcoin/altın oynaklık oranının bu yıl sonra 2 katına düşeceğine dair önceki tahminimiz gerçekçi görünmüyor. Bitcoin’in altına 4x civarında bir volatilite oranına dayanan bitcoin için adil değerimiz 150.000$’ın 1/4’ü veya 38.000$ olacaktır.

Artan Oynaklık Kurumsal Kabule Zarar Veriyor

JPMorgan’ın incelediği bir diğer faktör, bitcoin ve kripto piyasasının genel olarak yaşadığı oynaklıktır. Bankaya göre bu, kurumların spekülatif bir varlık olmaktan başka nedenlerle Bitcoin üzerine bahis yapmalarını zorlaştırıyor.

Not şu sonuca varıyordu:

Bitcoin için ileriye dönük en büyük zorluk, oynaklığı ve daha fazla kurumsal kabulü engelleyen patlama ve düşüş döngüleridir.

Kripto para fiyatlarındaki son düşüş, birkaç faktöre bağlandı ve bazıları, Federal Rezerv tarafından yapılan son duyuruların, S&P500 gibi diğer piyasalarla bir korelasyon sergileyen kripto piyasalarını etkileyeceğini düşündü. Bu kişilerden biri, “Circo Loco” adlı yakın tarihli bir özette, kripto para piyasasına girmek isteyen yatırımcılara “bekle ve gör” yaklaşımını öneren Arthur Hayes’di.

Ayrıca Huobi’den Aralık ayında yayınlanan “Taper Landed” başlıklı bir rapor, yaklaşan daralmanın kripto para piyasasının büyümesini etkileyeceğini açıkladı . JPMorgan, son piyasa hareketlerinde herhangi bir kapitülasyon belirtisi bulamadığından, piyasanın daha da düşebileceğine inanıyor.

Sergio G.