İktidardaki AKP partisinin yerel basına verdiği demeçte, Türkiye’deki hükümetin iddia edildiği gibi kriptoyla ilgili kazançlara yüzde 40’lık bir vergi koyma niyetinde olmadığını belirtti. Ayrıca mevcut düzenleyici çabaların blok zinciri endüstrisi için sürdürülebilir bir ortam yaratmayı amaçladığını da vurguladılar.

AKP İngiltere ve ABD Kripto Düzenlemelerini İnceliyor

Milliyet’in haberine göre, AKP’nin üst düzey üyeleri bu hafta İngiltere, ABD ve Japonya’daki mevcut düzenlemeleri gözden geçiriyor. Hürriyet, anonim kalmayı tercih eden parti yetkililerinden alıntı yaparak, kripto değişim platformlarının şeffaflığını, güvenliğini ve denetlenebilirliğini sağlamanın Türkiye’nin kendi düzenlemelerinin birinci önceliği olacağını açıkladı. Büyüyen bir blok zinciri sektörünü barındırmak için uygun bir finansal ortam oluşturmak, bir sonraki temel hedeftir, diye eklediler.

Yayın, şu anda Türkiye’de 30’dan fazla kripto ticaret platformunun faaliyet gösterdiğini ve ülkenin kripto varlık piyasasının yaklaşık 5 milyon kullanıcı hesabıyla dünyanın ilk beşi arasında yer aldığını belirtti. En büyük borsa olan Binance’in günlük işlem hacmi yaklaşık 320 milyon dolar. Geçen ay MASAK, Binance’in Türkiye platformu BN Teknoloji’ye sorumluluk denetimleri sırasında tespit edilen ihlaller nedeniyle 8 milyon lira (o sırada 750.000 doların üzerinde) para cezası verdi.

Lubomir Tassev