El Salvador, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) bitcoin’i yasal ihale olarak bırakma önerisini reddetti. Ülkenin maliye bakanının “öfkeyle”, “Hiçbir uluslararası kuruluş bize hiçbir şey, hiçbir şey yaptırmayacak” dediği bildirildi.

El Salvador, Bitcoin’de IMF’ye Hayır Diyor

El Salvador hükümeti, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ülkedeki yasal ihale olarak bitcoin’i düşürme önerisini reddetti.

IMF geçen hafta El Salvador’u bitcoin’in yasal ihale olarak kullanımını bırakmaya ve Bitcoin yasası için oluşturulan 150 milyon dolarlık güven fonu olan Fidebitcoin’i feshetmeye çağırdı.

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya yerel bir televizyon kanalına Bitcoin’in bir “egemenlik” meselesi olduğunu söyledi. Medyaya göre, “öfkeyle” şunları söyledi:

Hiçbir uluslararası kuruluş bize hiçbir şey yaptıramaz, hiçbir şey.

Maliye bakanı, “Ülkeler egemen uluslardır ve kamu politikası hakkında egemen kararlar alırlar” dedi.

IMF , El Salvador hakkındaki son raporunda yaptığı analize göre, “Yakın vadede Chivo’nun uygulanmasının ve Bitcoin yasasını operasyonel hale getirmenin gerçek maliyetleri potansiyel faydaları aşıyor” dedi.

Uluslararası Para Fonu ayrıca El Salvador hükümetinin dijital cüzdanı Chivo’nun kullanımı için ücret talep etmeye başlamasını tavsiye etti. Ayrıca IMF, Salvador hükümetinin Chivo cüzdanını kullanmak için kaydolan herkese 30 dolar bitcoin vermeyi bırakmasını istiyor.

IMF’nin El Salvador hakkındaki son raporuna göre, hükümet Bitcoin yasasının kapsamını küçültmeye gerek görmedi, ancak düzenlemenin güçlendirilebileceğini kabul etti.

El Salvador, geçen yıl Eylül ayında Bitcoin’i ABD doları ile birlikte yasal ihale statüsüne sahip ulusal bir para birimi olarak kabul etti. O zamandan beri ülke hazinesi için 1.801 BTC satın aldı.

Ocak ayının başlarında El Salvador, Başkan Nayib Bukele’nin aşırı talep edilmesini beklediği bitcoin tahvillerinin yasal yapısı için 20 faturanın hazırlandığını söyledi. Ayrıca, iki ülkenin daha bu yıl BTC’yi yasal ihale olarak kabul etmesini bekliyor. Ayrıca, bitcoin için “devasa bir fiyat artışı” öngördü .