23 Aralık 2021 Perşembe günü, El-Salvador Başkanı Nayib Bukele, Twitter’da Bitcoin (BTC) üstünlüğüne olan inancını bir kez daha vurguladı ve bu kez yaygın bir şekilde benimsendikten sonra “fiat için oyun bitti” dedi.

“Fiat” terimi, Rupi, Pound veya Dolar gibi mevcut fiziksel para birimlerini ifade eder. Bukele, ülkesinin Bitcoin’i yasallaştırarak “gerçek bir devrimi” ateşleyen “kıvılcım” olduğunu söyledi.

Bukele, Twitter’a yaptığı açıklamada, “Bitcoin Deneyi”nin dünyanın yalnızca kripto para birimini temelli kabul ettiğini gördüğünü söyledi. Bitcoin’in benimsenmesinin bir ülke ekonomisi üzerinde nasıl bir etki yaratabileceğinin görülmesi gerektiğini belirtti.


Daha önce….

Son zamanlarda, Uluslararası Para Fonu (IMF), yüksek fiyat oynaklığı ve tüketicinin korunması, finansal bütünlük ve finansal istikrar gibi faktörlerle bağlantılı riskler göz önüne alındığında, El Salvador’u Bitcoin’i yasal bir ihale olarak kullanmayı bırakması konusunda uyardı.

Eylül ayında El Salvador, siber para biriminin dünyada yasallaştırılmasının ardından Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke oldu. Kararı açıklayan El Salvador hükümeti, hareketin ülkenin birçok vatandaşına ilk kez banka hizmetlerine erişim sağlayacağını iddia etti.

Buna ek olarak, kripto para birimi ticareti, ülkenin eski patronlar tarafından eve gönderilen paralar üzerinden bankalar ve finans kurumları tarafından alınan yaklaşık 400 milyon dolarlık ücretten tasarruf etmesine yardımcı olacak, dedi Nayib Bukele.

Ülke içinde Bitcoin’in kabulünü genişletmek için hükümet ayrıca 200’den fazla Bitcoin vezne makinesi kurdu. AFP, Başkan Bukele’nin kripto para birimini benimseyen her vatandaş için 30 dolar açıkladığını bildirdi.

Bir Reuters raporuna göre, 27 Ekim itibariyle El Salvador 1.120 bitcoin tuttu. Kasım ayında, yasal bir ihale olarak bitcoin’e sahip olan ülke, bir bitcoin tahvili için yaklaşık 1 milyar dolar artırma planlarını açıkladı.

Eklendi: 25 Aralık 2021

Bu içeriği paylaş